Vis det fulde website

FødevareWatch

Coops landsråd sætter navne på 50 valgte

Årets landsrådsvalg i Coop er blevet afgjort, og der er sat navne på de 50 personer, som i de kommende to år skal sidde i Coops højeste myndighed. 32 er gengangere, 18 er nye.

Foto: Torben Stroyer/Ritzau Scanpix

Af en meddelelse fra Coop fremgår det, at der er sat navne på 50 personer, som de næste to år skal sidde i Coops højeste myndighed, der i alt består af 124 medejere i Coop.

Blandt de 50, der var på valg, blev 32 genvalgt, mens 18 er nye personer i landsrådet

"Demokrati og fællesskab er en grundsten i Coop. Det er landsrådet, som repræsenterer vores 1,8 mio. medlemmer og medejere. Jeg er derfor glad for, at så mange medlemmer med forskellig baggrund og geografisk tilhørsforhold har stillet op, er blevet valgt og skal være med til at sætte retning for Coop," udtaler Lasse Bolander, Coops formand, om valget,

Det er Coops landsråd, der vælger foreningens formand og bestyrelse, som står for at ansætte direktionen og udpege bestyrelsen i Coops datterselskaber. Landsrådsmedlemmerne vælges gennem Coops ca. 600 lokale butiksbestyrelser, og halvdelen af pladserne er på valg hvert år.

"Vores medlemsdemokrati er med til at sikre, at Coop hele tiden holder sig på tæerne for at være med til at sikre en økonomisk sund virksomhed, varetage forbrugernes interesser og holde Coop i front inden for dagsordener som økologi, madkvalitet, madspild, skadelig kemi, sundhed og verdens måske mest ambitiøse emballagestrategi," siger Lasse Bolander.

Valgdeltagelsen har sat rekord med 80,7 pct.

Det nye landsråd træder sammen for første gang til landsrådsmødet den 22. november 2019.

De blev valgt:

Fyn: Yvette Juul Christoffersen, Odense Vivi Frederiksen, Svendborg Jørgen Kjær Jensen, Odense Christian Busch, Ringe Henrik Dalgaard, Ringe

København: Anders Ehlers, Nørrebro Mads Svaneklink, Valby

Københavns Omegn: Lone Lærkedal Sørensen, Hvidovre Helge Thuesen, Buddinge Alexander Bruhn Skjøth, Brøndby

Nordjylland: Laust Harboe, Tornby Jytte Pedersen, Fjerritslev Lars Bang Jensen, Svenstrup Bent Larsen, Strandby Ulla Sølvsten, Bindslev

Nordsjælland: Anne-Mette Worch, Slangerup Bo Søby Kristensen, Helsingør Jørn Jørgensen, Skævinge Finn Brændgaard, Holte Jan Skat Borgen, Helsinge Lars Corfitzen, Gilleleje

Sjælland: Ane Riise-Knudsen, Nørre Alslev Kirstin Dahl-Pedersen, Hvalsø John Mogensen, Havdrup Dorthe Trane, Nykøbing F Elly Glitten, Sorø Marianne Engelhardt, Næstved Stephan Damm, Gedser Kim Kofod Olsen, Holbæk Ole K. Jepsen, Ugerløse Helle Lundsgaard, Ringsted

Sydjylland: Peter Damgaard Madsen, Padborg Gunda Warming-Jensen, Løjt Jane Madvig Søndergaard, Ribe Allan Knudsen, Nørre Nebel Arne Haahr Hansen, Tistrup Mille Renée Larsen, Fanø Bent Skau, Bramdrupdam Jan Lundsgaard, Bramdrupdam

Vestjylland: Mette Berggreen, Herning John Silberg, Ringkøbing Else Marie Larsen, Durup

Østjylland: Sidse Graarup Vangsted, Pindstrup Elsa Schilling Bay Vigsø, Viby Jens Jacob Sørensen, Nimtofte Henrik Kleis, Ry Benny Jepsen, Risskov Per Graabach, Skåde Ole Tolstrup, Skødstrup

Bornholm: Kurt Brunk Hansen, Hasle

 

Mere fra FødevareWatch